Minifarma v hotelu Velveta

Naše mini farma byla otevřena na Den dětí - 1. 6. 2013. Rádi bychom zde našim hostům, především těm nejmenším, představili život na farmě.  Název mini-farma vzešel především ze skutečnosti, že chovaná zvířátka patří k nejmenším plemenům svého druhu. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Můžete u nás vidět tato zvířátka:

 

Göttingenská prasátka

Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 60. letech minulého století na univerzitě v německém Göttingenu především z minnesotských zakrslých prasat, vietnamských prasat a německého plemene landrase. V současnosti se stále častěji chová jako domácí mazlíček, vyšlechtěno bylo však pro lékařské účely. Chová se obvykle v bílé barvě. Má mít výšku 35-38 cm a průměrnou hmotnost okolo 34 kg. Jako všechna ostatní prasata je i Göttingenské mini prasátko všežravec.

 

Mini - Shetland pony

Shetlandský pony je druh koně původem ze Shetlandských ostrovů, vzdálených asi 160 km na severovýchod od Skotska, ležících na stejné severní délce jako Grónsko. Nepříznivé podmínky na severu a nekvalitní pastva dali vzniknout velmi odolnému plemenu. Ceněnou ochranou proti nepřízni počasí je jeho bohatá hříva, ohon a také srst, která v zimě narůstá dvojnásobně hustá. Patrně nejvíce shetlandů se chová v Nizozemsku. V Argentině se shetland podílel na vzniku miniaturního plemene falabella.

 

Osel domácí

Osel domácí je společně s koněm jediný domestikovaný lichokopytník. Byl dokonce domestikován dříve než kůň. Divokým předkem osla domácího je africký osel núbijský a somálský, v dnešní době kriticky ohrožené druhy. Osel je používán především k nošení břemen, unese až 300 kg, méně často je používán k tahu, jízdě či chován pro mléko. Samice se nazývá oslice, mládě oslátko nebo hříbě. Osel domácí je býložravec. Kromě kopřiv, šťovíku sežere osel domácí skoro všechnu rostlinnou potravu, osli dokonce okusují dřevo. Před domestikací se živili často jen různými druhy suchých travin a keřů.

 

Ovce ouessantská (nesprávně se jí říká ovce quessantská)

Jedná se o nejmenší existující druh ovce. Berani dosahují hmotnosti až 18 kg, ovce až 15 kg a výšky do 50 cm. Pochází z malého ostrova francouzské Bretagne - Ouessant, který leží přes deset mil od pobřeží. Díky drsnému podnebí (vítr, déšť, skoupá vegetace - málo stromů k přirozené ochraně) se přírodním výběrem selektovalo toto malé, ale velmi odolné plemeno. Ovce je typický býložravec. Co do výběru potravy je nenáročná, spásá i rostliny, které ostatní hospodářská zvířata odmítají.

 

Kamerunské kozy

Kamerunská koza je nejmenší plemeno kozy domácí původem ze západního pobřeží Afriky. V dospělosti dosahuje výšky jen 30 až 40 cm. Pro plemeno jsou typické krátké končetiny. Uši jsou rovněž krátké, obě pohlaví mají rohy. Jsou to přizpůsobivá a obratná zvířata s tvrdou konstitucí, snadno zdolávají náročnější překážky. Kozy jsou přežvýkavci a býložravci.

 

Koza domácí hnědá

Koza domácí je jeden z nejstarších domestikovaných druhů. Tisíce let byly kozy chovány pro jejich mléko, maso, srst a kůži na velké části země.  V minulém století si získaly oblíbenost i jako domácí mazlíčci. Koza hnědá krátkosrstá byla vyšlechtěna křížením domácích selských koz v období let 1900 – 1930, a to v pohraničních oblastech s převážně německým osídlením hnědými plemeny. Jedinci tohoto plemene jsou středního tělesného rámce a pevné konstituce. Oproti koze bílé jsou menší a vhodnější do oblastí s horšími klimatickými podmínkami. Základní zbarvení je hnědé se hřbetním úhořím pruhem. Mulec (pysky), břicho a paznehty a vnitřní strany uší jsou černé. Mohou být rohaté i bezrohé.